Ustalanie uprawnień do refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT wynikającej z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | Świadczenia rodzinne |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Departament Świadczeń Rodzinnych |
KU-327/DŚR
Obowiązuje od: 18.09.2024 r.
- Opis sprawy
Refundacja kwoty odpowiadającej podatkowi VAT przysługuje odbiorcom paliw gazowych, którzy wykorzystują jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi, o których mowa w art. 3 pkt 3a ustawy – Prawo energetyczne, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia wejścia w życiu ustawy (tj. do dnia 21 grudnia 2022 r.), albo po tym dniu – w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
Paliwo gazowe to gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, w tym skroplony gaz ziemny oraz propan-butan lub inne rodzaje gazu palnego, dostarczane za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy.
Refundacja kwoty odpowiadającej podatkowi VAT przysługuje:
- osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2.100 zł (netto);
- osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1.500 zł (neto) na osobę.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Refundacja kwoty odpowiadającej podatkowi VAT przysługuje z opłaconej faktury i informacji, o których mowa w art. 18a ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, dokumentujących dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. oraz od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.
Kwotę świadczenia stanowi refundacja podatku VAT wynikająca z faktury za dostarczenie paliwa gazowego.
Wniosek składa osoba, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych i jest odbiorcą wskazanym w fakturze VAT.
- Wykaz niezbędnych dokumentów i formularzy do wypełnienia
- wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. - wg obowiązującego wzoru,
- wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2024 r. - wg obowiązującego wzoru
- informacje niezbędne do wyliczenia średniego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym – załącznik nr 1 – wypełnij, jeśli składasz wniosek pierwszy raz albo składasz wniosek kolejny raz, ale zmieniły się dane dotyczące Twojego gospodarstwa domowego,
- oświadczenie wnioskodawcy o jego dochodach lub dochodach członka gospodarstwa domowego niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – załącznik nr 1a – należy wypełnić w przypadku gdy były osiągane dochody niepodlegające opodatkowaniu,
- oświadczenie wnioskodawcy o wielkości gospodarstwa rolnego jego lub członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy – załącznik nr 1b - należy wypełnić w przypadku gdy były osiągane dochody z gospodarstwa rolnego,
- oświadczenie wnioskodawcy o ilości zużytych paliw gazowych – załącznik nr 2
- oświadczenie wnioskodawcy o informacjach niezbędnych do określenia wysokości refundacji podatku VAT – załącznik nr 3
- faktura dokumentująca dostarczenie paliw gazowych do odbiorcy obejmująca okres dotyczący wniosku, tj. od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. oraz od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.– należy dostarczyć obowiązkowo, FAKTURA PROGNOZOWANA NIE JEST PODSTAWĄ DO WYPŁATY REFUNDACJI PODATKU VAT. FAKTURA POWINNA OBEJMOWAĆ RZECZYWISTY ODCZYT GAZOMIERZA.
- dowód uiszczenia opłaty za daną fakturę – należy dostarczyć obowiązkowo,
- w indywidualnych przypadkach inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia wysokości przeciętnego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego.
- Sposób wypełnienia dokumentów
Najczęściej pojawiające się błędy przy wypełnianiu wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT:
- brak podpisów pod treścią wniosku,
- w załączniku nr 1 nie wypełnione pola dotyczące dochodów wnioskodawcy lub jego członka gospodarstwa domowego.
- Wymagane opłaty, forma i miejsce ich wnoszenia
Nie podlega opłacie skarbowej art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r., poz. 2111 t.j.).
- Terminy składania dokumentów
Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. oraz od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. składa się:
- do dnia 30 września 2024 r. - w dowolnym momencie po otrzymaniu faktury VAT,
- po 30 września 2024 r. - w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.
- Miejsce składania dokumentów
Departament Świadczeń Rodzinnych
ul. Jaśminowa 11
82-300 Elbląg
czynne: w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.30 - 15.30
we wtorki w godz. 7:30 - 16:30
w piątki w godz. 7:30 - 14:30
Wnioski można składać również:
- elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP jako pismo ogólne do urzędu (pismo ogólne do podmiotu publicznego) https://epuap.login.gov.pl/ (wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym),
- przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/pobierz-aplikacje1
- lub za pośrednictwem poczty.
Informację w danej sprawie uzyskają Państwo pod nr tel. 55 221-21-21.
- Sposób i termin załatwienia
- przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji administracyjnej; odmowa przyznania refundacji podatku VAT, uchylenie lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji,
- pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia z uwagi na niedostarczenie wymaganych dokumentów lub niepoprawienie błędnie wypełnionego wniosku w wyznaczonym terminie,
- nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania
Informacja o przyznaniu refundacji podatku VAT jest wysyłana na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej informację o przyznaniu refundacji można odebrać w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych.
- Tryb odwoławczy
Odwołanie od decyzji administracyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu za pośrednictwem Prezydenta Miasta Elbląga, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
- Informacje dodatkowe
Nie dotyczy.
- Podstawa prawna
PRZEPISY PRAWNE PODSTAWOWE
- ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 303, z późn. zm.)
- art. 411 ust. 10k-10o oraz 10r ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 54, z późn. zm.)
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 572)
PRZEPISY PRAWNE DODATKOWE
- zarządzenie Nr 152/2022 Prezydenta Miasta Elbląga z dnia 7 kwietnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia Polityki Bezpieczeństwa Informacji w Urzędzie Miejskim w Elblągu ze zmianami
- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. z 2011 r., Nr 14, poz. 67)