Zmiana, zawieszenie, wznowienie działalności gospodarczej /Wprowadzenie danych do CEIDG/
KU-15/DOU
Obowiązuje od: 24.05.2024 r.
- Opis sprawy
Aktualizacja bazy danych zawartych w CEIDG w zakresie zmiany wpisu, zawieszenia i wznowienia.
- Wykaz niezbędnych dokumentów i formularzy do wypełnienia
- Obowiązującym wnioskiem na wszystkie czynności: zmianę we wpisie, zawieszenie, wznowienie jest wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG-1
- w przypadku większej ilości podklas PKD 2007 należy wypełnić załącznik CEIDG-RD
- w przypadku zgłoszenia informacji o więcej niż jednym dodatkowym miejscu wykonywania działalności gospodarczej należy wypełnić załącznik CEIDG-MW
- w przypadku zgłoszenia informacji o więcej niż jednym pełnomocniku należy wypełnić załącznik CEIDG-PN
- w przypadku zgłoszenia informacji o więcej niż jednym rachunku bankowym należy wypełnić załącznik CEIDG-RB
- w przypadku pomyłek przy wypełnieniu części wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej należy wypełnić formularz do dokonywania korekt CEIDG-POPR
- w przypadku zgłoszenia informacji o powołaniu zarządcy sukcesyjnego należy wypełnić załącznik CEIDG-ZS
- pełnomocnictwo
- ważny dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport).
Formularze wniosków wraz z załącznikami oraz instrukcją wypełniania wniosku są dostępne w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy na stronie internetowej www.biznes.gov.pl.
- Sposób wypełnienia dokumentów
Wniosek CEIDG-1 przedsiębiorca wypełnia w formie elektronicznej lub w wersji papierowej.
Wniosek CEIDG-1 można złożyć:
- OSOBIŚCIE w dowolnym urzędzie miasta/gminy.
Przygotowanie wniosku w trybie anonimowym za pośrednictwem CEIDG – wniosek roboczy, wymaga wizyty w urzędzie miasta/gminy w ciągu 7 dni od daty wypełnienia wniosku w celu potwierdzenia tożsamości. Urzędnik odnajduje wniosek w CEIDG po kodzie wniosku, drukuje i przedkłada wnioskodawcy do podpisania. W takim przypadku dniem złożenia wniosku jest dzień, w którym wnioskodawca podpisał wniosek w urzędzie miasta/gminy.
- przez PEŁNOMOCNIKA:
- zgodnie z art. 33 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego do wniosku dołącza się oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa,
- na żądanie strony, upoważniony pracownik organu, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, może poświadczyć zgodność odpisu dokumentu przedstawionego przez stronę (art. 76a § 2b KPA) - w takim przypadku należy wnieść opłatę skarbową w wys. 5 zł za każdą pełną lub rozpoczętą stronę zgodnie z wykazem przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnień,
- pełnomocnik musi posiadać ważny dokument tożsamości,
- dołączenie do akt dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej w kwocie 17 zł, z wyjątkiem pełnomocnictwa udzielonego zstępnym, wstępnym, małżonkom lub rodzeństwu – w takim przypadku następuje zwolnienie z opłaty skarbowej,
- WYSŁAĆ pocztą (podpis na wniosku musi być potwierdzony notarialnie), za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu do Urzędu.
- SAMODZIELNIE za pośrednictwem CEIDG www.biznes.gov.pl- wymagany podpis elektroniczny lub profil zaufany.
Wniosek CEIDG-1 o zmianę, zawieszenie lub wznowienie działalności gospodarczej może również wypełnić pracownik Urzędu bezpośrednio na stronie www.biznes.gov.pl zgodnie z ustnym oświadczeniem woli przedsiębiorcy. Urzędnik podpisuje wniosek podpisem elektronicznym i wysyła do CEIDG. Po wydrukowaniu przedsiębiorca podpisuje wniosek.
- Wymagane opłaty, forma i miejsce ich wnoszenia
Wniosek CEIDG-1 jest wolny od opłat.
- Terminy składania dokumentów
Przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę, zawieszenie, wznowienie wpisu z CEIDG:
- w terminie 7 dni od dnia zmiany danych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem danych w zakresie numeru PESEL, pkt 2, 5-8, albo niezwłocznie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu zmiany danych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 18 i 19, lub
- w przypadku zmiany danych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1, 3-5 i 16 - powstałą po dniu jego dokonania;
zgodnie z Ustawą z dnia 8 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla przedsiębiorcy.
- Miejsce składania dokumentów
Departament Obsługi Urzędu
ul. Łączności 1
82-300 Elbląg
czynny: w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 07:30 - 15:30,
we wtorki w godz. 7:30 - 16:30,
w piątki w godz. 7:30 - 14:30.
Informację w danej sprawie uzyskają Państwo:
pod nr telefonu (+48) 55 237 47 53, (+48) 55 237 47 54 lub Biuro Podawcze - stanowisko 1, 2 (parter)
e-mail: dou@umelblag.pl
- Sposób i termin załatwienia
Organ gminy weryfikuje tożsamość wnioskodawcy/pełnomocnika składającego wniosek, potwierdza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku i przekształca wniosek w formę dokumentu elektronicznego, podpisuje go kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesyła do CEIDG w imieniu Przedsiębiorcy nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania.
Dane z wniosku CEIDG-1 zostają przesłane do: ZUS/KRUS, GUS oraz właściwego naczelnika urzędu skarbowego niezwłocznie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu dokonania wpisu.
- Tryb odwoławczy
Organem ewidencyjnym jest minister właściwy ds. gospodarki.
- Informacje dodatkowe
- Informacje dotyczące działalności gospodarczej można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy na stronie internetowej www.biznes.gov.pl.
- Zaświadczenie o wykreśleniu z CEIDG ma postać dokumentu elektronicznego albo wydruku z systemu teleinformatycznego CEIDG zgodnie z art. 46 ustawy o Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
- Domniemywa się, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe. Osoba fizyczna wpisana do CEIDG ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do CEIDG nieprawdziwych danych.
- Po upływie 10 lat od dnia wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG usunięciu podlegają dane wpisane do CEIDG przed dniem tego wykreślenia.
- Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j.Dz.U.2024.236)
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (t.j.Dz.U.2022.541 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j.Dz.U.2022.470)
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (t.j.Dz.U.2018.650)
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (t.j.Dz.U.2023.1668)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tj. Dz.U.2023.2111 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.Dz.U.2024.572 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j.Dz.U.2023.1610 z późn. zm.) - Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (t.j.Dz.U.2021.170)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U.2007.251.1885 z późn.zm.)
- Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (t.j.Dz.U.2024.167 z późn. zm.)